Sport

TENIS – DANKA KOVINIĆ NA 73. MJESTU WTA LISTE

Naša najbolja teniserka Danka Kovinić će ovu godinu u kojoj je stigla do 46. pozicije na WTA listi, najvjerovatnije, završiti na 73. mjestu. Danka je ove sezone odigrala  26 turnira, upisala isto toliko izgubljenih mečeva (plus još jedan na Olimpijskim igrama), a slavila je 23 puta.

Najbolji rezultat je ostvarila  u Istanbulu, gdje je izgubila finale od domaće takmičarke Džagle Bijikakdžaj, a u Tjanđinu je stigla do polufinala. To je  bilo slabije nego lani, kada je na istom turniru igrala finale protiv Agnješke Radvanjske.

Dankina sezona se može podijeliti na dva dijela – prvi, kada je sa nekoliko odličnih rezultata došla do 46. mjesta na listi objavljenoj 22. februara i održala sličan nivo sve do osvajanja ITF turnira u Marseju 5. juna, kada je i izborila plasman na OI.

Od tada su krenuli lošiji rezultati – izgubila je 11 od narednih 14 mečeva. Donekle je izvukla situaciju u Tjanđinu, jer je savladala olimpijsku šampionku Moniku Puig, ali nedovoljno da bi se sezona proglasila uspješnom. Danki ostaje da naporno radi i u da u narednoj sezoni pokaže kvalitet.

Na vrhu WTA liste nije bilo promjena. Andželik Kerber će završiti godinu kao prva, a iza nje su moguće rokade nakon WTA šampionata u Singapuru.