MARKO KISE: RIBARI NEZADOVOLJNI RASPODJELOM SREDSTAVA IZ AGROBUDŽETA


Planirani agrobudžet Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja za 2019. u iznosu od 1.790.000 eura, od kojih će 200 hiljada dobiti ribari, izazvao je nezadovoljstvo, kaže Marko Kise, predsjednik Nacionalnog udruženja proizviđača ribe.
Od 146 ribara njih 25 može uživati u „širokoj“ ruci ministarstva i to uz uslov da sami ulože 400 hiljada eura, dok za ostale nema ni centa, kaže Marko Kise.
-Tragedija je što ni ovih 25 ne ostvare tu pomoć jer su uslovi strašno surovi. Ribari nemaju para unaprijed da uplate, ne mogu obezbijediti sve račune jer se dosta toga radi na crno, i zato je potrebno 870 000 eura da bi se pokrio agro-budžet za sve ribare.
Ribari su od Ministartva zahtjevali da se sredstva predviđena za 2019.godinu podijele jednako svim ribarima, da se uplate na pojedinačne račune, a ribari uslove da do decembra 2019.godine, moraju da ih iskoristite i potvrde to validnim računima. Ako ova obaveza ne bude ispunjena ribar ne može dobiti gorivo za narednu godinu i ukida mu se ribarska dozvola. Kise objašnjava i koliko sredstava i za koliko ribara nedostaje. Za dimerzalni lov predviđeno je 90.000 eura sa mogućnošću ulaganja do 20.000 , odnosno povraćaja do 10.000 eura. Ta sredstva može iskoristiti 9 od 16 ribara, a sedam ih ostaje bez sredstava. Za pelagični lov odobreno je 30.000 eura sa mogućnošću ulaganja 20.000, i povraćaja 10.000 eura po ribaru. U toj raspodjeli novac dobijaju samo 3 ribara, a ima ih 13, nedostaje novca za 10 ribara. Za one koji ribaju mrežama i parangalima predviđa se 80.000 eura sa mogućnošću ulaganja 10.000 eura, odnosno povraćaja 5.000 eura. Sredstva može iskoristiti 16 ribara, a ima ih čak 116. Bez sredstava ostaje njih 100 odnosno budžet je kraći za 500.000 eura.
Ribari su ogorčeni jer kada se planira agrobudžet niko njih ne pita šta bi on trebalo da sadrži i na koji način ga je najlakše realizovati, a svi ti problemi u ribarstvu nisu riješeni punih 30 godina, premda su ribari osnivanjem udruženja 1991. godine pokušali da na to utiču. Pomaci su kratkoročno ostvareni u oblasti izvoza, dobijanja lokacija i urbanističko tehničkih uslova zaribarsku luku, ali se dalje od toga nije odmaklo. Ribari kubure i sa nabavkom goriva, nemaju beneficirani radni staž, onemogućena je obnova flote, kupovina novog materijala, a Kise podsjeća da je u Hrvatskoj za ribare PDV stimulativan i iznosi 7 odsto.
– Tražili smo od ministra da pokuša kao u Hrvatskoj, da ko god radi preko računa ima na kraju od Ministarstva finansija povrat 14 odsto. Time se suzbija ribanje na crno i svima je u interesu da prodaju ribu preko računa. Ministar je bio oduševljen i rekao da će tako nešto primjeniti kod nas, međutim to se i dalje nije riješilo.
Uz sve ove probleme ribari su samo jednom za 2,5 godine izdejstvovali prijem kod ministra, a uvjereni su da sistem treba mijenjati jer je svima u interesu da se ova oblast uvede u zakonske tokove.
