IzdvojenoKultura

DODJELJENE NAGRADE NAJBOLJIMA NA KONKURSU MATICE CRNOGORSKE HERCEG NOVI

U hercegnovskom ogranku Matice crnogorske juče je upriličena dodjela nagrada za najbolje literarne i likovne učeničke radove, kao i za najbolje u kategoriji muzičkih škola, u okviru konkursa koji tradicionalno organizuju povodom obilježavanja Dana nezavisnosti Crne Gore – 21. maj.  Nagrađeni su i profesori pod čijim mentorstvom su đaci radili.

Na konkursu “Nadmetanje kroz sliku riječ i muziku”, koji je ove godine nosio naziv ”Domovina”, mogli su učestvovati učenici svih crnogorskih škola, što je novina jer su se prethodnih godina takmičili đaci iz Herceg Novog, kazala je Jovanka Veljović, poslovna sekretarka Matice crnogorske HN.

-Pristiglo je preko 170 radova što smatram velikim korakom za Maticu i naš ogranak. Žiri je imao puno posla da odluči i nagradi najbolje, a dodjeljena je 51 nagrada, kazala je Veljović.

Takmičarski dio za učenike muzičkih škola održan je 11. maja u četiri solo discipline (violina, gitara, harmonika i solo pjevanje) i kamernom/orkestarskom muziciranju.

U žiriju su bili predsjednik Stevan Koprivica – dramski pisac i scenarista, Miraš Martinović – književnik, Bogdan Musović – istoričar umjetnosti i sculptor, Kristina Milatović – istoričar umjetnosti, Jelena Popović – profesor violin, Daniela Seferović – profesor klavira, Bosiljka Kulišić Čavić – profesor harmonike, Aleksandar Bubanja – profesor gitare.

Predsjednik žirija Stevan Koprivica objasnio je da je tema bila “Domovina”.

-Premda su se u malim glavama preplitali pojmovi domovina, država, otadžbina, dobili smo zaista respektibilan broj radova i načina razmišljanja. U odlučivanju ko će dobiti nagrade imali smo jedan jedini kriterijum, pored elementarne pismenosti, da to bude iz njihove lične vizure. Da ne bude “copy-paste”, google, već prežvakani citati iz istorijijske ili geografske literature. Zanimalo nas je šta mladi čovjek iz svoje vizure ima da kaže na temu domovine, što ličnije, privatnije, intimnije – to bolje. Bili smo strogi i rigorozni, za razliku od prošle godine, smanjili smo broj nagrada kada je literarni dio u pitanju, a zbog digniteta samog konkursa i ambicije da dobijemo što kvalitetnije radove, kazao je Koprivica.

Prisutne je pozdravio i dr Zlatko Stojović, predsjednik Matice crnogorske Herceg Novi

SPECIJALNE NAGRADE (maksimalan broj bodova) osvojili su:

  1. Sofija Vujičić, likovni rad, OŠ “Ilija Kišić”, Zelenika
  2. Ana Brajković, likovni rad, “OŠ Ilija Kišić”, Zelenika
  3. Anna Sukhareva, likovni rad, OŠ “Milan Vuković”
  4. Lea Vujović, solo pjevanje, ŠOMO Herceg Novi

PRVE NAGRADE:

  1. Tara Rašković, literarni rad u stihu, OŠ “Orjenski bataljon”, Bijela
  2. Dina Šahović, literarni rad u prozi, OŠ “21 Maj”, Podgorica
  3. Vanja Palikuća, likovni rad, OŠ Dašo Pavičić, Herceg Novi
  4. Kristina Mirković, likovni rad, OŠ Ilija Kišić, Zelenika
  5. Anđela Ivović, likovni rad, OŠ Ilija Kišić, Zelenika
  6. Bojana Zorić, likovni rad, OŠ Ilija Kišić, Zelenika
  7. Ognjen Karadžić, likovni rad, OŠ Ratko Žarić, Nikšić
  8. Tara Tomanović, SMŠ  I.G.Kovačić, Herceg Novi
  9. Ana Bilafer, SMŠ I.G.Kovačić, Herceg Novi
  10. Nemanja Đurić, SMŠ I.G.Kovačić, Herceg Novi
  11. Luka Marković, gitara, ŠOMO Herceg Novi
  12. Kristina Golubović, gitara, ŠOMO Herceg Novi
  13. Marko Denda, harmonika, ŠOMO Herceg Novi
  14. Teodora Spalević, harmonika, ŠOMO Herceg Novi
  15. Helena Milenković, violina, ŠOMO Herceg Novi
  16. Elena Stojković, violina, ŠOMO Herceg Novi
  17. Nikolina Kokot, violina, ŠOMO Herceg Novi
  18. Teodora Spalević, ŠOMO Herceg Novi
  19. Kvintet violina, ŠOMO Herceg Novi
  20. Orkestar violina, ŠOMO Herceg Novi

DRUGE NAGRADE:

  1. Vanja Terzić, literarni rad u prozi, OŠ Ilija Kišić, Zelenika
  2. Stefan Pavlović, likovni rad, SMŠ I.G.Kovačić, Herceg Novi
  3. Milica Petrović, SMŠ I.G.Kovačić, Herceg Novi
  4. Sara Novović, SMŠ I.G.Kovačić, Herceg Novi
  5. Mina Niković, likovni rad, OŠ Ilija Kišić, Zelenika,
  6. Nadežda Raičević, OŠ Ilija Kišić, Zelenika
  7. Nemanja Ćorović, likovni rad, OŠ Orjenski bataljon, Bijela
  8. Vladana Ilić, likovni rad, OŠ Orjenski bataljon, Bijela
  9. Zorana Sučević, likovni rad, OŠ Dašo Pavičić, Herceg Novi
  10. Neda Manojlović, likovni rad, OŠ Dašo Pavičić
  11. Andrea Seferović, likovni rad, OŠ Milan Vuković
  12. Isidora Grbo, likovni rad, OŠ Milan Vuković
  13. Ana Starčević, likovni rad, OŠ Dašo Pavičić, Herceg Novi
  14. Vuk Mirić, harmonika, ŠOMO Herceg Novi

TREĆE NAGRADE:

  1. Bojan Živković, literarni rad u prozi, SMŠ I.G.Kovačić, Herceg Novi
  2. Jefto Veraja, likovni rad, OŠ Ilija Kišić, Zelenika
  3. Anika Steljić, likovni rad, OŠ Ilija Kišić, Zelenika
  4. Strahinja Radmilović, likovni rad, OŠ Ilija Kišić, Zelenika
  5. Mila Miliša, likovni rad, OŠ Orjenski bataljon, Bijela
  6. Marko Denda, likovni rad, OŠ Dašo Pavičić, Herceg Novi
  7. Milica Knežević, likovni rad, OŠ Dašo Pavičić
  8. Jelena Tomašević, likovni rad, OŠ Milan Vuković, Herceg Novi
  9. Ivana Tomašević, likovni rad OŠ Milan Vuković, Herceg Novi
  10. Jovana Sijerković, likovni rad, SMŠ I.G.Kovačić, Herceg Novi
  11. Anđela Bošković, likovni rad, SMŠ I.G.Kovačić, Herceg Novi
  12. Milica Rilović, likovni rad, SMŠ I.G.Kovačić, Herceg Novi
  13. David Vlahušić, likovni rad, OŠ Dašo Pavičić, Herceg Novi

Ostavite Vaš komentar

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com